Kuchyňa ako kráľovstvo

Kuchyňa ako kráľovstvo

Tiež sa cítite v kuchyni, ako by to bolo vaše kráľovstvo, a keď vám niekto naruší systém, je z toho poriadny malér? Ja si tak občas pripadám. Nie, že by bola kuchyňa len moje, ale usporiadanie hrncov a hrnčekov, musí byť vždy rovnaké, inak by sa nám do poličiek moc vecí nezmestilo. 

Poriadok je základ. 

V mojej kuchyni musí byť naozaj veci na svojom mieste. Nie je možné dať ocelove panvica na miesto, kde bývajú normálne hrnca a naopak. Je to tiež hlavne o tom, ako veľmi je riad rozmerné. Hádam, že paella panvica, ktorá je naozaj veľká, by u nikoho v kuchyni nemohla byť úplne hore. Položená na všetkých ostatných panviciach. To by sme v kuchyniach mohli rovno stavať pyramídy a trumfovej sa, ktorá vydrží dlhšie stáť, než na koniec spadne.

Mojou najobľúbenejšou je ocelova panvica. Dá sa v nej robiť skoro všetko a na rozdiel od panvíc, ktoré majú nepriľnavý povrch, do tej oceľovej môžete škrábnout lyžičkou a nič sa nestane. Áno aj ocelova panvica má nepriľnavý povrch, ale pri varení je to rozdiel. Keď chcete mať naozaj rýchlo urobené mäso, ako napríklad steak, ocelove panvice sú to najlepšie. Vďaka svojim vlastnostiam je jedlo ako rýchlo hotové, tak stráca naozaj len minimum vitamínov. Naviac oceľová panva je výborná v tom, že čím je opotrebovanejší, tým má lepší vlastnosti.

Tu máme všetko.

Kuchyňa, v ktorej nič nechýba snáď ani neexistuje. Minimálne raz sa stretnete s tým, že máte chuť trebárs na paellu a chýba vám paella panvica, ktorá je pre prípravu tohto jedlo naozaj dôležitá. Neviem, či by sa našiel niekto, kto by povedal, že má v kuchyni všetko, na čo si len spomenie. Mať všetky možné druhy hrncov, pekáčov a panvíc. Možno je to sen mnohých z nás, ale kto si to naozaj môže dovoliť. Väčšina z nás býva v bytoch a skúste si dať do malej kuchyne všetko, čo by ste si predstavovali. To naozaj nejde.

Predstavy sa rôznia a názory sa menia. Vždy som chcela mať v kuchyni panvicu na prípravu lievancov. Do dneška ju nemám. Ale musím povedať, že mi nijako nechýba. Lievance som robila snáď trikrát, a keď už som potrebovala, stačila mi na to obyčajná panvicu. Síce mojej lievance neboli dokonalé, ale čo je dokonalé. Na chuti sa nič nezmenilo. Ale keby mi v kuchyni chýbala ocelova panvica neviem, či by mi to bolo jedno ako s panvicou na lievance. S oceľovou som sa naučila robiť jedla rýchlo a chutne. Aj keby mi niekto povedal, že si smiem nechať len jednu panvicu, bude to tá oceľová. Ja si už zvolila a čo vy, ako sa rozhodnete?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *