Nápoj bohov

Nápoj bohov

Tí z vás, ktorí sa zaujímajú o históriu, si najskôr vybavíte ambrózie, ale ja mám na mysli úplne iný nápoj. Tým nápojom je víno. Sami povedzte, či aj víno nepatrí do nápojov bohov. Povedala by som, že určite áno. 

Žiara slnka

Pili ste niekedy víno a nedokázali ste povedať, čo vám jeho farba pripomína. Teraz mám na mysli skôr biele vína. Tie totiž bývajú prežiarená slnkom. Nech to sú vína česká, španielskej či úplne iná, vo všetkých nájdete iný odtieň slnečnej žiary. Je to preto, že v každej krajine aj v každej časti krajiny má slince úplne inú silu a farba vína sa v tom odrazí. 

Donesieme si otvarak na víno a ideme ochutnávať. Čo vy na to? Otvarak, otvárač na víno, či otváracie na vino, je jedno ako tomu hovoríte, hlavné je si víno správne otvoriť a dostať sa k jeho lahodnej chuti. 

Podľa môjho názoru nie je úplne jednoduché nájsť všetky zložky vína. Tak ako to dokážu len ozajstní znalci. Majú tak citlivé chuťové poháriky, že sú schopní povedať všetko, čo vo víne cíti. Môžu to byť kvety alebo tiež ovocie. 

Rodenie umelci

Ľudia, ako sú vinári, tí si zaslúžia naozajstný obdiv. Pre mňa sú to umelci, ako napríklad Pablo Picasso. Tiež si dokážu vyhrať s takými detailmi, ako maliari. Síce nemajú plátno a farby, ale majú otváracie na vino a po otvorení vie prakticky hneď podľa vône a chuti o aké víno sa jedná, čím vonia a chutí a v neposlednom rade, odkiaľ víno pochádza. 

Tiež sa vám to zdá zaujímavé, že samotný otvárač na víno, stačí na to, aby sa človek do vína zamiloval. Stačí ucítiť jeho prenikavú vôňu a vybrať podľa typu človeka buď sladšie, alebo suchšie a už vás víno sprevádza celým životom. Vždy, keď si vezmete otvarak na vino, spomeňte si, aké to bolo, keď ste otvorili svoje prvé víno. Vrátite sa v čase ako vo sne a rovnako ako vaše prvé víno, tak si vychutnáte každé ďalšie.  

Poznáte niekoho, kto víno nemá rád? Ja áno, ale sú to ľudí, ktorí buď vôbec nepijú, alebo ľudia, ktorí ešte nezavítali ani na Južnej Moravu. A to je veľká škoda. Tam by sa im chuťové poháriky tak rozmlsaly, že by možno nechceli ani odísť bez toho aby si nejakú tú flašku a trebárs aj ozdobný otváracie na víno, nedovážali so sebou domov. Takýto výlet za kultúrou, ktorá je na Južnej Morave naozaj skvostná, so všetkými zámky, hrady, súsošiami a rozprávkovými záhradami a námestiami, to by nemalo ujsť nikomu z nás. A ak si k tomu krásnemu prostrediu otvoríme výbornú flašku vína, váš zážitok z dovolenky bude úplne perfektný. To mi verte. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *