Plech? Nie. Nerez.

Plech? Nie. Nerez.

Ako sa do kuchýň vracia retro móda, vracia sa aj zastarané plechové náčinie. Iste, sú ľahké, a kde komu sa páči kvetinové vzory, ktorými sú zdobené. Ale vážne … v tomto varili a piekli naše babičky. Je potrebné mať úctu k minulosti, ale čas už nás naučil, že toto riadu môže byť veľmi nepraktické. Ak nie ste jedným zo „sviatočných kuchárov“ a varíte častejšie, tak musíte byť praktickí, rýchli a flexibilný. A na to je najlepšie nerezové vybavenie.

Hrnce

Nie sú tak vzhľadné ako ich zdobenie predchodcovia. Ale všetci vieme, že nie vždy ide o vzhľad. Keď sa v plechovom hrnci niečo pripáli (čo je dosť možné), zbaviť sa pripáleniny ide dosť tuho a vlastne sa vám to nikdy úplne nepodarí. Povrch riadu už zostane poškodený od zoškrabovanie a pripáleniny na onom mieste vznikajú častejšie.

Nerezový hrniec znesie kdejaký škrabanec a jedlo sa pripáli len výnimočne. Takže bez pripálenín je jedlo aj vzhľadnejší pri servírovaní. Podľa výskumu jedlo pôsobí čistejšom a zdravším dojmom. A nerezový hrniec sa hlavne stokrát lepšie udržuje v čistote.

Sitá

A teraz sa priznajte. Kto z vás má doma praveké plastové sito? Je nevzhľadné, preťahuje sa, málo toho udrží a zle sa čistí. Pokiaľ máte železné sito, zvyšky cestovín rýchlo spôsobí nečistoty. Nerezové síto je pevnejší, nemení tvar a tak ako všetko nerezové vybavenie je ľahko udržiavateľné.

Ďalšou výhodou nerezu je možnosť vyskúšať si výrobu syrov. Ak sa rozhodnete urobiť domáce syr, čo nie je zas tak ťažké, bude sa vám vaša nerezová súprava hodiť. Mlieko na syr by totiž malo byť spracovávané výhradne v nerezu. Tu si však musíte dávať veľký pozor na pripaľovaniu. Mlieko je chúlostivé. Spravidla pri výrobe syra vznikne veľký neporiadok. Ale všetky škvrny od srvátky z nerezových hrncov pohodlne zotrite. Len nezabudnite nerezové vybavenie utrieť do sucha, inak zostanú šmuhy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *